Mindfulness – koniec z autopilotem!

Wielu z nas spędza dużą część życia na autopilocie. Nie dostrzegamy tego, czego doświadczamy, a to, co nas spotyka dzieje się automatycznie, z powodu takiej, a nie innej kolei rzeczy lub na skutek siły rozpędu. Tracimy widoki, dźwięki, zapachy. Nie potrafimy zatrzymać przy sobie radości, szczęścia, a także osób. Nasze umysły albo tkwią w przeszłości (rozpamiętując coś nieustannie, rozdrapując rany), albo wydają się wyłączone. Zdarza się, że snujemy plany na przyszłość, nie licząc jednak na Oskara za ten scenariusz. Wszystko jest nieznośnie powtarzalne. Istny „Dzień świra” jednak bez szans na nagrody i uznanie publiczności.

Sposobem na ograniczoną perspektywę, wyrwanie się z tego zombie stanu jest mindfulness, czyli uważność. Nie jest to jednak ten rodzaj uważności, która sprawia, że pokonując przejście dla pieszych, odrywamy wzrok od telefonu, rozglądając się na boki. Mindfulness pozwala być obecnym w swoim życiu, pomaga zatrzymać się, uzyskać wyraźniejszy obraz sytuacji i umiejętnie reagować. Dzięki takiej świadomości kontrolujemy nasze reakcje i powtarzalne schematy myślowe.

W ramach naszej kampanii profilaktycznej „Otwórz się na kontakt” postanowiliśmy przekonać zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych do otwarcia się na drugiego człowieka w sposób wolny od przekonań, by móc stworzyć z nim głęboką więź. Seria ćwiczeń w duchu mindfullnes pokazała, że uważność, która jest nieoceniająca, skupiona na tu i teraz, w której myśl, uczucie i odczucie są w pełni akceptowane, sprawia, że nasz sposób bycia w świecie jest mniej reaktywny, a my sami szczęśliwsi.

Dzięki mindfulness szczególnie dzieci i nastolatkowie mają szansę budować realny obraz siebie i innych oraz  uczyć się  relacji opartych na empatii, szacunku czy trosce. Nie od dziś wiadomo, że człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia, więc zachęcamy do uważnego otwarcia się na kontakt.

Jeśli chcecie przetestować mindfulness na sobie, to na dobry początek mamy dla Was małą ściągę w postaci ćwiczenia na uważność podczas rozmowy.

Jak rozwijać mindfulness podczas rozmowy?

  • Po prostu bądź tu i teraz z drugą osobą.
  • Słuchaj siebie. Słuchaj drugiej osoby, z którą w danym momencie jesteś.
  • Bądź w pełni na tym spotkaniu. Często rozmawiając z kimś, mamy w głowie kilka wątków: co muszę zrobić jutro?, co stanie się w kolejnym odcinku serialu? co ona za buty założyła! Zostaw to. Te ciągnące, przeplatające się wątki zagłuszają to, co dzieje się w danym momencie z Tobą, Twoim rozmówcą, tym co między wami.
  • Bądź w kontakcie ze swoim ciałem. Bierz pod uwagę, co ciało mówi (może pojawić się uczucie ciepła, zimna, przyśpieszona praca serca, szybszy oddech). Zauważaj, gdy Ci z czymś przyjemnie, nieprzyjemnie lub neutralnie.
  • Uświadamiaj sobie swoje zmieniające się uczucia, ich pojawianie się i znikanie. Pozwalaj im swobodnie przepływać bez oplatania ich zbędnymi myślami.
  • Bądź w kontakcie ze swoimi myślami i im także pozwalaj odpływać, jeśli odciągają Cię od uważnej rozmowy.
  • Wracaj do teraźniejszości, jeśli jakiś nurt myśli (co było, co będzie) oderwie Cię od bieżącego spotkania. Nie denerwuj się, to normalne, że myśli uciekają.
  • Będąc tu i teraz w uważnym kontakcie z drugim człowiekiem, zauważaj to, co Twój rozmówca mówi do Ciebie, jakim tonem, jak w trakcie Waszego spotkania zmienia się jego mimika, jak zmienia się jego spojrzenie. Będąc w takim kontakcie, zaczniesz także lepiej odczytywać jego uczucia.
  • Bądź szczery w swoich wypowiedziach. Mów z intencją pomocy, wsparcia i  życzliwości.

OPiRPU

Skip to content