Przez najbliższe kilka miesięcy Szkoła Podstawowa nr 8 i Zespół Szkół Budowlanych będą mogły szczycić się zdobyciem tytułu „Mistrz współpracy”. Otwartość na innych, dzielenie się doświadczeniem i pokazywanie dobrych praktyk pozwoliły im wygrać niecodzienny turniej młodzieżowy, który 15 czerwca odbył się w hali widowiskowo-sportowej.
Dlaczego niecodzienny? Zamiast piłeczek, pałeczek sztafetowych czy też innych atrybutów sportowych i związanych z nimi czynności, uczniowie inowrocławskich szkół musieli zmierzyć się z zadaniami opartymi na relacji z drugim człowiekiem. Chcąc wygrać, trzeba było współpracować, rozmawiać, słuchać, starać się zrozumieć, a ponadto otworzyć się na bliskość. Rozgrywki będące jednym z elementów naszej kampanii profilaktycznej „Otwórz się na kontakt” toczyły się równolegle w dwóch kategoriach wiekowych. W „otwartościowe” szranki stanęły Szkoły Podstawowe nr 2,5,8, 9,11,14,16 i Integracyjna, a także ich starsi koledzy z Zespołów Szkół Budowlanych, Ekonomiczno-Logistycznych, Zawodowych Rzemiosła oraz II i III LO.
Moc, energia, endorfina – tak w skrócie można opisać to, co tego dnia działo się w rąbińskiej hali. Wszyscy bawili się przednio, a konkurencje zostały tak dobrane, aby uśmiech nie schodził z twarzy zawodników (współpracowników). Uczestnicy układali puzzle przedstawiające plakat kampanii, tworzyli węża słownego, rysowali na plecach tajemnicze hasła, próbując je rozszyfrować, transportowali piłeczkę pingpongową w tekturowych rynnach (myślicie, że to takie proste?), dopasowywali definicje do podanych haseł, a także sprawdzali swoją sprawność ruchową, trzymając między ramionami kartkę papieru. Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo. Miało być fajnie i – sądząc po reakcjach – było! Te z pozoru proste czynności, gdy były wykonywane wspólnie, stały się przysłowiową bułką z masłem. Młodzież szybko zrozumiała, że człowiek może więcej lub nawet wszystko, gdy połączyły siły z innym człowiekiem. Wszyscy bez wyjątku otrzymali upominki, a najlepsi nagrody, przy których również trzeba łączyć siły!