Unieś wzrok na realny świat

Wirtualny świat, w którym lajki są walutą, a znajomych liczy się na dziesiątki tysięcy, coraz bardziej pochłania, szczególnie młodych ludzi. Zaczynają i kończą dzień wpatrzeni w ekran swojego telefonu. Podobno jest tam wszystko. Szkoda, że nikt nie powiedział, że na chwilę i nie za darmo. Rachunek za ciągłe poszukiwanie uznania i uwagi przychodzi później i jest na ogół bardzo wysoki. Niestety niektórzy nie będą w stanie uiścić opłaty.  Czy to jeszcze smombie (smatfonowe zombie), czy już fonoholizm?

Nie czekając na odpowiedź, Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień rozpoczął kolejną kampanię profilaktyczną pod hasłem „Unieś wzrok na realny świat”, skierowaną zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Naszym celem jest zwrócenie uwagi na to, że zamykanie się w cyfrowej bańce negatywnie wpływa na relacje międzyludzkie i prowadzi do stworzenia fałszywego obrazu rzeczywistości. Chcemy nie tylko edukować w zakresie bezpiecznego korzystania z telefonu, ale i, a może przede wszystkim, pokazać, że wszystko, co najpiękniejsze i najlepsze jest tu i teraz, na wyciągniecie ręki. By to dostrzec, wystarczy odwrócić wzrok od ekranu telefonu, podnieść głowę. Wyloguj się z sieci, by zalogować się do życia – by móc z takim przesłaniem dotrzeć do lokalnej społeczności, poprosiliśmy o wsparcie inowrocławskie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Przed nami blisko 3 miesiące działań, które oczywiście udokumentujemy, by móc się podzielić rezultatami.

Kampanię zainaugurowała akcja „Ręce wolne od telefonu” (#recewolneodtelefonu). Na znak włączenia się w akcję wykonano zdjęcie, na którym młodzi ludzie prezentują ręce wolne od telefonu, jako symbol otwartości na rozwijanie prawdziwych relacji w realnym świecie.

Niżej przedstawiamy zdjęcia ze szkół.

Skip to content