Co może zrobić świadek przemocy w rodzinie ?
Świadek przemocy w rodzinie to często jedyna osoba, która może pomóc przerwać przemoc. Od tego, czy zareaguje i jak zareaguje zależy bezpieczeństwo pokrzywdzonych.
Może Ci się wydawać, że osoba doznająca przemocy, nie chce Twojej pomocy, bo nic o tym nie mówi albo stara się ukryć jej ślady np. nagle zaczyna chodzić w przeciwsłonecznych okularach, nosić bluzki tylko z długim rękawem a jest lato.
To nieprawda !
Pamiętaj, że osoba doznająca przemocy :
Boi się : o swoje zdrowie i życie, tego że nawet jeśli zawiadomi policję , prokuraturę, to i tak nikt nie będzie chciał zeznawać.
Nie wierzy : że ktoś chce i może jej pomóc, że ma prawo prosić o pomoc, że coś się zmieni.
Wstydzi się : bo bierze całą odpowiedzialność za to, co się dzieje w jej domu, że sobie nie radzi.
Zdarza się, że w fazie ostrej przemocy osoby pokrzywdzone poszukują pomocy, wzywają Policję uciekają z domu, zwierzają się komuś bliskiemu , a później wycofują się z dalszych działań. Dla wielu osób nie będących w tej sytuacji jest to niezrozumiałe. Dlaczego ona , on tak robi ? Specjaliści tłumaczą takie zachowania syndromem wyuczonej bezradności lub stresu pourazowego. Syndrom stresu pourazowego oznacza poddanie się i rezygnację z aktywności, która miała poprawić sytuację, ale okazała się nieskuteczna. Osoba doznająca przemocy nabiera wówczas przekonania, że nie może zrobić nic, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, rezygnuje więc z kolejnych prób. Sytuację osoby doznającej przemocy często porównuje się także do sytuacji ofiar zamachów terrorystycznych.
Jak możesz pomóc ? REAGUJ ! NIE BĄDŹ OBOJĘTNY !!!!!
Dlaczego to takie ważne ?
- Ponieważ działania zewnętrzne mogą przyczynić się do szybszego wyjścia osoby pokrzywdzonej z sytuacji przemocy, poczuje wsparcie , nabierze odwagi do działania.
- Ponieważ sprawca widząc, że ofiara ma wsparcie, może poczuć się mniej pewnie. Reagowanie ze strony innych może być dla niego sygnałem, że jednak coś jest nie w porządku z jego zachowaniami.
Opracowała: Iwona Szelmicka