Podstawowe założenie profilaktyki uzależnień behawioralnych to kontakt bezpośredni z dziećmi i młodzieżą. Dzięki warsztatom prowadzonym przez pracowników naszego Ośrodka, we współpracy ze szkołami realizujemy cel ogólnopolskiej Kampanii „Stop uzależnieniom behawioralnym!”
Prawidłowa profilaktyka nie polega na zakazach, a uświadamianiu jakie czynniki wpływają na rozwój uzależnienia, jak działa nasz naturalny mechanizm „dążenia do przyjemności” oraz jakie skutki społeczne i zdrowotne może przynieść utrata nad nim kontroli. Szczególną uwagę zwróciliśmy na konsekwencje:
- Psychiczne (spadek motywacji, problemy z koncentracją, poczucie izolacji, zagubienia, problemy depresyjne)
- Fizyczne (wady postawy, zaburzenia snu, poczucie zmęczenia, problematyczne somatyczne)
- Społeczne (problemy z relacjami)
- Moralne (zacieranie własnych granic moralnych, poczucie wstydu)
Umiejętność dostrzegania współczesnych zagrożeń i unikania niebezpiecznych nawyków jest konieczna w rozwoju naszej przyszłej społeczności dorosłych.
Tematy prowadzonych przez nas warsztatów są skierowane do odpowiednich grup wiekowych. W szkołach podstawowych realizowaliśmy zajęcia związane z uzależnieniem od internetu („Ciemna strona internetu”, „Fonoholizm, czyli przyklejeni do smartfona”). W szkołach ponadpodstawowych poruszyliśmy dodatkowo zagadnienia związane z uzależnieniami od pornografii, zakupów, hazardu oraz coraz częściej dotykające młodzież problemy żywieniowe np. ortoreksja (nadmierna koncentracja na zdrowym odżywianiu) oraz alkoreksja (zastępowanie jedzenia alkoholem)
Z misją szerzenia świadomości na temat współczesnych zagrożeń przeprowadziliśmy 16 warsztatów, docierając do 365 uczniów z placówek na terenie Inowrocławia:
- Szkoła Podstawowa Integracyjna im. Powstańców Wielkopolskich
- Zespół Szkół Ekonomiczno-Logistycznych
- Zespół Szkół Chemiczno-Elektronicznych im. Jana Pawła II
- Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Genowefy Jaworskiej